און-ליין ספרות ילדים (1) 7.3.2021 עד 23.5.2021 - נוצה וקסת
כל המקומות לסדנא אזלו
"יש מי ששומע לעתים קרובות , יש מי ששומע אותה לעתים רחוקות , ויש מי ששומע אותה רק פעם אחת בחיים ."
ציפור הנפש, מיכל סנונית
Scroll Down

ספרות ילדים

לכתוב ספר ילדים – לצאת למסע אל תוך עצמנו, לשוטט ולחפש במגירות הלב את הילד הנצחי שבתוכנו, את הילדה הפנימית שממשיכה לשחק גם כשזרקה שיבה בשערה.

קורס כתיבה ראשון מסוגו בישראל לכתיבת ספר לילדים | סדרה של עשרה מפגשים שיקנו לך כלים מדויקים לכתיבת ספר ילדים.

בכל ראשון ב19:00 בערב, מנחה אחת/אחד יוציא אותך למסע אל ספר הילדים שלך.

אורך המפגשים כשעתיים – הם יערכו און-ליין ויכללו היכרות עם הסופר/ת, הרצאה, לימוד, התנסויות, תרגול – ושיעורי בית עליהם יתקבל משוב בקבוצת פייסבוק סגורה למשתתפים.

תאריך הקורס:
7.3.2021 ועד 23.5.2021
עשרה מפגשים רצופים און-ליין
ימי ראשון 19:00 עד 21:00

מחיר הקורס:
2,500 שקלים (ניתן לפרוס לתשלומים)

הנבחרת

מאיר שלו

מאיר שלו הוא אביהם של כ - 20 ספרי ילדים ויוצרה של הגיבורה הספרותית הזעירה והמצחיקה מכולן בעברית: "הכינה נחמה". יצירתו למבוגרים ולילדים זכתה לעיטורים ופרסים רבים, ספריו תורגמו לעשרות שפות. הוא אחד מהסופרים הנמכרים והנקראים בספרות הישראלית וכתב בין השאר את 'רומן רוסי' 'עשו' 'יונה ונער' 'כימים אחדים' ועוד רומנים, ספרי עיון וספרי ילדים רבים. זוכה פרס ברנר, פרס פראט, פרס נוימן לספרות עברית ודוקטור לשם כבוד בטעם אוניברסיטת בן גוריון.

נורית זרחי

משוררת, סופרת ופזמונאית, פרסמה יותר ממאה (!) ספרי ילדים, וכן ספרי שירה ופרוזה למבוגרים. ספריה וכלל יצירתה זכו לפרסים רבים, ביניהם עיטור אנדרסן לספרות ידים (פעמיים), פרס ביאליק, פרס יהודה עמיחי , פרס ראש הממשלה ליצירה ועוד.

רותו מודן

אמנית, מאיירת ומחברת ספרי קומיקס ישראלית, זוכת עיטור אנדרסן, פרס אייזנר וארבע פעמים פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן-יצחק. מודן היא פרופסור חבר לאיור בחוג לתקשורת חזותית בבצלאל.

אילן שיינפלד

עורך ספרות ומורה לכתיבה יוצרת, מוציא לאור ומחברם של 25 ספרי שירה וסיפורת, הדרכה ועיון, ובהם חמשה ספרי ילדים. בין הידועים שבהם, "הספר המשונה של מרגוליס," "אין ציפור כזו, קורציפה" ו"שלום". אילן הוא חתן פרס ראש הממשלה לסופרים פעמיים (1990, 2015) ופרסים רבים נוספים.

אריאנה מלמד

עיתונאית ב"הארץ", מבקרת ספרות וטלויזיה, עורכת, מנחה סדנאות כתיבה וסופרת. אוהבת במיוחד לספר סיפורים בעל פה לילדים קטנים וגדולים.

גיל הראבן

כלת פרס ספיר לספרות ("שאהבה נפשי", 2002), סופרת ומנחה סדנאות כתיבה, כתבה מחזות וספרים לילדים ויצרה עיבודים חדשים לאגדות ילדים קלאסיות. הראבן היא חברה באקדמיה ללשון העברית.

גלית דהן קרליבך

סופרת, פובליציסטית ומלמדת כתיבה. נולדה בשדרות ומתגוררת בירושלים, אבל זה לא עוצר בעדה לצאת לשלל הרפתקאות, על המפה ומעבר לה. כותבת למבוגרים ולנוער, וספרה "ערפילאה" זכה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה בספרות ילדים. כלת פרס ראש הממשלה.
צילום: גל חרמוני

זאב אנגלמאיר

יוצר הומור וקומיקס, "הילד הרע של האיור הישראלי", מאייר טורים מצויירים לילדים, מרצה במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, יוצרם של עשרות ספרים וחוברות קומיקס ומאות איורים בעיתונות העברית, זכה בפרסי איור ועיצוב רבים, עבודותיו מוצגות ומוצבות בארץ ובמדינות אירופה.

סילביה קמוביץ הראבן

מומחית לגיל הרך, היתה המנהלת החינוכית של תכניות "ספריית פיג'מה" בין השנים 2009 – 2019. בין מייסדות התכנית בארץ, שותפה בכירה בוועדות לבחירת ספרים לגילאי 2-8. מאמינה גדולה בכוחם של סיפורים ובערכה של קריאה משותפת של הורים וילדים.

המפגשים

מאמא אווזה עד לאבא עושה בושות: כיצד באה לעולם ספרות הילדים, ומתי הפכה פופולארית כל כך? מסע שמתחיל מחרוזים ומעשיות בעל פה ומגיע אל הספר הכתוב המודרני, דררך נילס ואווזי הבר, "הלב" וגיבוריו, אמיל והבלשים, בילבי והחברים, איה פלוטו ומרים והים: על שוק הספרים והמו"לות לילדים ועל ספרות כתובה וסיפורי שמע, יצירות דיגיטליות ואינטראקטיביות – במבוא לסדנה ולעולם התוכן של הקוראים הצעירים ביותר.

כולנו כבר יודעים שכינה קטנטנה היא גיבורה גדולה, ובספרות הילדים אפילו קולב או עציץ יכולים לדבר, להתאהב, לצאת להרפתקאות מסמרות שיער עם סוף טוב. מאיר שלו יכניס אותנו לעולמם של הגיבורים הגדולים והזעירים בספרות הילדים, יספר על אהבותיו הפרטיות בין כריכות – וכמובן, על תולדותיה של כינה מפורסמת אחת שכולנו אוהבים.

לחרוז או לא לחרוז, זאת השאלה: רבים מן הספרים לגיל הרך כתובים בחרוזים. לפעמים זו שירה של ממש, אבל לפעמים זו גם יצירה מאולצת שבה החרוז מכתיב את התוכן: מדוע ילדים אוהבים חרוזים, מתי וכיצד טוב לחרוז להם סיפור – וממה כדאי להימנע?

מכשפות, מפלצות וגן החיות של הדמיון – אין חברות טובות יותר לילדים בכל גיל. איך בוראים עולם סביב מכשפה מודרנית, דוברת עברית? צרצרים ופיות, תנינות ומלכים, חד קרן ביישנית ונסיכות כועסות – נלמד להתיידד איתם, להבין אותם ולהנגיש אותם לקטנטנים.

בספרות הילדים המודרנית, אין ספרים בלי איורים. עולמם החזותי של ילדים קטנים עשיר, מפורט ומורכב, וציורים זכורים להם לא פחות מאיורים. זאב אנגלמאייר יפתח לחנו צוהר ליחסים בין טקסט כתוב לטקסט של איור, בין אמנות המלים לאומנויות החזותיות, בין כותבים למאיירים ומעצבים ובינם לבין הילדים להם נכתוב.

אין מראה מלבב מילד שראשו תקוע בתוך ספר ושאינו מגיב לסביבה. במפגש נספר כיצד הקריאה מלמדת להתמודד עם בעיות חברתיות, כיצד ניתן להשיג ריכוז בעולם מהיר ושטחי ונפתח שערים לעולמות קסומים ונפלאים בהם הילדים יכולים לשוטט כאוות נפשם.

צילום: גל חרמוני

מדוע ילדים כל כך אוהבים קומיקס, ואיך נוכל לספר אגדה או הרפתקה, או כל מה שנבחר לספר – במשבצות מתוכננות מראש של טקסט ואיור? כיצד המלים הכתובות והדימויים המצויירים יוצרים ביחד מכלול שגדול מסך חלקיו, ואיך יוצרים מכלול מוצלח?

בכל פעם שילדים בני 3-6 קוראים ספר, נוצר משולש של ילד-הורה-סיפור, ובתוכו נוצרת חוויה ייחודית, חדשה ופרטית: מה תפקידם של הכותבים בחוויה הזאת, וכיצד כותבים יכולים להעשיר גם את עולמם הערכי של ילדים והורים בסיפורים שהם צידה רעיונית, מוסרית ורוחנית לחיים טובים יותר.

לכתוב להם בשפה שהם מבינים, במלים קטנטנות שהם מכירים – או בשפת מבוגרים מותאמת לילדים סקרנים שלומדים מהר יותר וטוב יותר מכל מבוגר? דילמות ופתרונות, מספרות הילדים העברית ומניסיונה של הראבן ביצירתה לילדים, יעשירו את לשון הכתיבה שלנו – ואת לשון הסיפור שנכתוב לילדי הגיל הרך.

כתבנו סיפור, מצאנו מאיירת נהדרת, ועכשיו – איך נסיע את הסיפור שלנו מן המגירה בבית או מזכרון המחשב אל מדפי חנויות ספרים? על כל שלבי ההוצאה לאור, זכויות יוצרים, עיבודים של יצירות והדפסה והוצאה עצמית, בהרצאת סיכום לסדנת הכתיבה הראשונה לסיפורי ילדים.

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.