נוֹצָה וָקֶסֶת - קורסי הכתיבה האיכותיים בישראל מבית "כלים וידע".
כל המקומות לסדנא אזלו
סלח לי, ריבונו של עולם, כי לא הריתי אלא שירים, מחל לי, ריבונו של עולם, כי לא היה לי כלב נאמן ושום אדם ושום בהמה לא אכלו לחם רענן מידי.
לאה גולדברג
Scroll Down

כלים למשוררים

קורס כתיבת שירה און-ליין | סדרה של עשרה מפגשים עם נבחרת ייחודית של 10 משוררות ומשוררים – שיעורי "מאסטר-קלאס" שיקנו לך כלים מדויקים לכתיבת שירה.

בכל חמישי ב19:00 בערב, משוררת או משורר יוציאו אותך למסע אל תוך עצמך.

אורך המפגשים כשעתיים – אשר יערכו און-ליין והם יכללו היכרות עם המשורר/ת, הרצאה, לימוד, התנסויות, תרגול – ושיעורי בית עליהם יתקבל משוב במייל חוזר.

* הקורס מוכר בקרן השתלמות בשנת שבתון.
* הקורס מוקלט וניתן בעת הצורך למשתתפי הקורס לצפייה חוזרת.

הרצאת בונוס: כל מה שצריך לדעת על הוצאת ספר לאור – שלבי ההוצאה לאור, הפקת ספר בהוצאה עצמית, שיווק הספר ועוד.

תאריך הקורס: 10.2.2022 ועד 14.4.2022

מחיר הקורס:
2,500 שקלים (ניתן לפרוס לתשלומים)

**מקומות אחרונים!**

הנבחרת

פרופ׳ סמי שלום שטרית

משורר וסופר, חוקר ויוצר קולנוע. בין ספריו: ״המאבק המזרחי בישראל״ (עם עובד) ״שירים באשדודית״ (אנדלוס), ״יהודים״ (נהר ספרים), ״לא רך לא קשה״ (הוצאת בימת קדם). בין סרטיו ״משהו על רוח תזזית: תחנות חיינו בשירתו של ארז ביטון״. בעבר היה פעיל מזרחי חברתי וחינוכי. כיום משמש פרופ׳ וראש ביה״ס לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר.

נעם פרתום

משוררת, פרפורמרית, עורכת ספרותית ומנחת סדנאות כתיבה בארץ ובעולם. ילידת 1986. זוכת פרסים וביניהם פרס ראש הממשלה לספרות ועיטור אנדרסן הבינלאומי לתרגום. ב2022 יראה אור ספר שיריה ה-3 "עוף החול הרוקסטארית".
צילום: בר גורדון

רוני סומק

משורר, סופר ואמן ישראלי. שיריו תורגמו ל44 שפות ופורסמו באנתולוגיות ובכתבי עת ברחבי העולם. עד כה ראו אור 13 ספרי שירה, האחרון הוא "כל כך הרבה אלוהים". בין היתר, רוני הוא אביר במסדר האומנויות של צרפת ובעל צלב הזהב של הרפובליקה הפולנית.
צילום: יובל חן

יונית נעמן

משוררת, עורכת וחוקרת ספרות. פרסמה עד כה שני ספרי שירה "כשירדנו מהעצים" בהוצאת הקיבוץ המאוחד וגמא (2015) ו"אם לב נופל" בהוצאת לוקוס. גרה ביד אליהו בתל אביב.
צילום: בר גורדון

שמעון אדף

משורר, סופר, מתרגם, מבקר, עורך ומוזיקאי, מרצה במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון, ממייסדי כתב העת "אב", לשעבר עורך ספרות המקור של הוצאת כתר. מלמד כתיבה יוצרת במנשר לאמנות, בית אריאלה ומדיטק. זוכה בפרס משרד החינוך לעידוד ספרי ביכורים. זוכה בפרס ראש הממשלה ליצירה. זוכה בפרס לשירה על שם יהודה עמיחי. זוכה בפרס ספיר. זוכה בפרס ניומן לספרות עברית. חלק משיריו הולחנו והוקלטו.
צילום: אליאסף קובנר

ענת לוין

משוררת, סופרת, עורכת ומורה לכתיבה. כלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, 2019.
צילום: ניר נוסבאום

רון דהן

משורר, סופר, עורך (שירה, פרוזה וכתבי עת), כותב ביקורת ומאמרי דעה ב'הארץ' וב'ידיעות', מלמד כתיבה במכללת מנשר לאמנות, בטכניון וב"מקום לשירה" בחיפה. שירים וסיפורים פרי עטו תורגמו לאנגלית ושפות נוספות ופורסמו בכתבי עת שונים. ספרו 'מתעוררים' היה לרב מכר.
צילום: בר גורדון

יעל גלוברמן

משוררת, סופרת ומתרגמת ילידת תל אביב. כלת פרס ראש הממשלה לספרות, פרס גולדברג-קק"ל, פעמיים זוכת פרס אקו"ם.
צילום: בר גורדון

אלי אליהו

משורר, עורך ועיתונאי. יליד 1969. בוגר תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב. עיתונאי ועורך בעיתון "הארץ". עד כה פירסם שלושה ספרי שירה: אני ולא מלאך", "עיר ובהלות" ו"איגרת אל הילדים". זוכה פרס לספר ביכורים של משרד התרבות, בפרס מתנאל למשורר יהודי, בפרס ראש הממשלה, בציון לשבח בפרס רעיית נשיא המדינה, בפרס דוליצקי מטעם האוניברסיטה העברית, ובפרס ברנר לשירה. שיריו תורגמו לשפות שונות, והולחנו בידי מוסיקאים רבים.
צילום: מיכה שמחון

בכל סרלואי

משוררת, מורה ומבקרת ספרות. ילידת 1983. ספר שיריה השלישי, ״מפחדך בשרי״ (הקיבוץ המאוחד, סדרת ריתמוס 2020) זכה בציון לשבח מטעם הפרס על שם רעיית הנשיא.
צילום: אלומה משולמי

המפגשים

במרכז המפגש תעמוד הכתיבה הארס-פואטית, שירה בראי עצמה. נקרא שירים של כותבים.ות בני זמננו ונתחקה דרכם אחר האפשרויות המגוונות של תפיסת העצמי הכותב/ת ושל נקודות החיכוך של השיר עם העולם. באמצעות תרגילי כתיבה נהרהר על אודות תהליך ההוצאה של השיר מן הכוח אל הפועל ונבחן את האני מאמין הפואטי שלנו.

צילום: בר גורדון

שיר מתקדם באמצעות תמונות. הכוח הגדול ביותר שיכול להיות למשורר הוא היכולת ליצור מטאפורות טובות, אמר אריסטו, הדימוי הוא נפש השיר. מה הדימוי מאפשר לך לעשות? איך במילים ספורות הוא צובע ומכוון, ושם את הקורא בדיוק איפה שרצית שיהיה? למה צריך ללכת הצידה כדי להגיע ישר למרכז, למהוּת? מתי דימוי מכביד ומתי הוא מזניק את השיר? מהם דימויים חיים, או: איך יוצרים גַּנים דמיוניים שיש בהם קרפדות אמיתיות?

צילום: בר גורדון

לא פעם נטען ששירה מגוללת נרטיב סימבולי. ולא מעט מהמהפכות הגדולות בשירה נגעו להבנה חדשה של הממד הסמלי של השפה. אולם מה תכליתם של מיני הסמלים השונים? אילו ניסויים אפשר לערוך בהם? מה גבולותיהם ומה הסכנה שצפונה בהם? ואיך מתכונן מהם מעשה השיר?

צילום: אליאסף קובנר

כל שיר הוא מכתב. הוא נכתב תחילה בינינו לבין עצמנו, אחר כך אנחנו מקפלים את דף הנייר, מכניסים למעטפה ועליה כותבים, לכבוד את/ה, מען לא ידוע, העולם. סוגרים מהר כי שיר הוא סוד. מלקקים את הבול. נזכרים בפלובר שבאוגוסט 1846, כותב ללואיז קולה "מכתב הוא כמו נשיקה: האחרון הוא תמיד המשובח מכולם". יש מישהו בצד השני שמחכה למכתב שלנו. הוא יקבל אותו (אני מאמינה בדואר ישראל), יקרא בו מתחילתו ועד סופו (שירה היא מעשה של תקווה, של אמון) והשיר שלנו יקום גם אצלו.

צילום: ניר נוסבאום

מה קרה לדימוי הלירי של הירח אחרי הנחיתה עליו ביולי 1968? במפגש נציג שירים שנכתבו לפני ואחרי ונכתוב שירים על הירח כפי שהוא משתקף בעינינו.

צילום: יובל חן

מסע פנימה החוצה – כתיבה יכולה להתחיל גם מתוך בירור פנימי, פרטי, אישי של הכותב ומשם, החוצה אל הדף. אנו רגילים להתבונן בעולם ולהפיק ממנו משמעות, אבל מה אם נהפוך את המבט וניקח אותו פנימה, אל הנפש, אל הגוף, אל מה שמבקש "לדבר" מבפנים. בסדנה נתנסה בקריאה וכתיבה העוסקים בתנועה שבין הפנים והחוץ.

צילום: בר גורדון

במפגש זה נישיר מבט אל ה״לא חשוב״, הדבר שאיננו רוצים להביט בו – הלכלוך שסובב את חיינו.

צילום: אלומה משולמי

נקרא את השירים היפים והקשים של המשוררות הדומות והשונות כל-כך, ״אבשלום״ מאת יונה וולך, ו״נערה מן הקטמונים (חתך אורך)״ מאת מירי בן שמחון. נדבר על הקונטקסט הפוליטי, התרבותי והפמיניסטי, ונשאל האם שירה נשית היא בהכרח פמיניסטית בעל כורחה?

בשיעור אספר לכם על ספוקן וורד ושורשיו ההיסטוריים והאמנותיים ונלמד טכניקה הלקוחה מז'אנר השירה המדוברת שתאפשר לנו לכתוב הכי פריסטייל ופרוע ובמקביל תיתן לנו מוטיב מארגן שיעזור לנו לעצב את התנופה של השיר שלנו ולהעניק לו צורה לצד החופש.

צילום: בר גורדון

נעסוק במטאפורות ובדימויים בשירה. תוך כדי מתן דוגמאות משירים של משוררות ומשוררים נבדוק כיצד משתמשים במטאפורות ובדימויים, וכיצד הם משרתים את השיר ומעשירים אותו.

צילום: מיכה שמחון

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.