נוֹצָה וָקֶסֶת - קורסי הכתיבה האיכותיים בישראל מבית "כלים וידע".
הספרות עומדת בכול, מסתגלת לכול, היא מפשפשת באשפה, מלקקת את פצעי הצער.
מישל וולבק
Scroll Down

פרוזה

פרוזה היא עבודה, מלאכה ארוכת שנים לעתים, שאיננה תלויה בהשראה בלבד.

קורס כתיבה | סדרה של עשרה מפגשים עם נבחרת סופרות וסופרים שיקנו לך כלים מדויקים לכתיבה.

בכל רביעי ב19:00 בערב, סופר או סופרת, מתוך נבחרת ייחודית של השפה העברית, יוציאו אותך למסע.

אורך המפגשים כשעתיים – אשר יערכו און-ליין והם יכללו היכרות עם הסופר/ת, הרצאה, לימוד, התנסויות, תרגול – ושיעורי בית עליהם יתקבל משוב במייל חוזר.

תאריך הקורס:
5.5.2021 ועד 7.7.2021
עשרה מפגשים רצופים און-ליין
ימי רביעי 19:00 עד 21:00

מחיר הקורס:
1,800 שקלים (ניתן לפרוס לתשלומים)

הנבחרת

ניר ברעם

סופר, עורך ספרותי ופובליציסט ישראלי. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2010. ספריו תורגמו לשפות רבות וזכו לשבחים ברחבי העולם.
צילום: שירלי וייסמן
שהרה בלאו

שהרה בלאו

סופרת, מחזאית ופובליציסטית. זוכת פרס ראש הממשלה לספרות. פירסמה אינספור סיפורים קצרים, מסות ומאמרים בבמות שונות.
צילום: איריס נשר

אורלי קסטל בלום

סופרת ועורכת זוכת פרס ראש הממשלה, פרס ספיר, פרס תל-אביב, פרס אלתרמן ופרס ניומן. ספריה תורגמו לשפות רבות ונמכרים ומוערכים ברחבי העולם.
צילום: רלי אברהמי

שמעון אדף

סופר, משורר, מתרגם, מבקר, עורך ומוזיקאי, מרצה במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון, ממייסדי כתב העת "אב", לשעבר עורך ספרות המקור של הוצאת כתר. מלמד כתיבה יוצרת במנשר לאמנות, בית אריאלה ומדיטק. זוכה בפרס משרד החינוך לעידוד ספרי ביכורים. זוכה בפרס ראש הממשלה ליצירה. זוכה בפרס לשירה על שם יהודה עמיחי. זוכה בפרס ספיר. זוכה בפרס ניומן לספרות עברית. חלק משיריו הולחנו והוקלטו.
נעה ידלין

נעה ידלין

סופרת ותסריטאית, זוכת פרס ספיר. זוכת פרס המיני-סדרה הטובה ביותר. מחברת רבי המכר "בעלת הבית", "שטוקהולם" ו"אנשים כמונו".
צילום: איריס נשר

עוזי וייל

סופר, תסריטאי, ומחזאי. ספר הביכורים שלו נחשב לפריצת דרך בספרות העברית הצעירה. במשך כעשור כתב את מדור הסאטירה "השער האחורי" בעיתון "העיר". מאחוריו שורה ארוכה של ספרים, בהם רומנים, סיפורים קצרים, ספרי הומור, ותרגומי שירה (ריימונד קארבר, מארק סטרנד).

שי גולדן

סופר, עיתונאי, עורך ואיש טלוויזיה ישראלי. זוכה פרס ברנשטיין. שחקן, מגיש ואיש תוכן טלוויזיוני. ספרו עובד למחזה שהוצג בתיאטרון הבימה.
יהודית קציר

יהודית קציר

סופרת ועורכת סדרת 'הספרנית' בהוצאת הקיבוץ המאוחד. ספריה תורגמו ל 15 שפות. זוכת פרס ראש הממשלה, פרס ויצ"ו הצרפתי, פרס היצירה הציונית ומועמדת לפרס ספיר 2013.

דודו בוסי

סופר, עיתונאי, שחקן, תסריטאי ומנחה סדנאות כתיבה. זוכה פרס עם עובד ופרס ראש הממשלה. שניים מספריו עובדו לסרטים באורך מלא והוצגו בארץ ובעולם.

שי עמית

מחבר רב-המכר ״רוקח האצטרובלים״, בעלים של הוצאת ״שבלול״ ומיסד מיזם הכתיבה ״נוצה וקסת״. ספריו תורגמו לאנגלית ונמכרים בישראל ובעולם כרבי מכר.

המפגשים

בכל כתיבה יש תהליך של גירוש שדים. הכותב מעביר זיכרונות, פחדים, תקוות לעולם הבדיוני שהוא בורא. איך עושים זאת? האם כתיבה יכולה לעזור לכל אחד? ואיך כתיבת חומרי החיים שלנו יכולה להפוך למסע של ריפוי.

צילום: שירלי וייסמן

משקלה של כל מילה, ביצירת מסה קריטית בטקסט.

כל אחד מאיתנו הוא ספר פתוח. אנחנו נושאים עמנו את הזכרונות שעיצבו את האדם שעומד היום מול המקלדת. אולם זכרון גולמי ואישי אינו ספרות. במפגש נכיר את תהליך העיבוד ההכרחי על מנת להפוך זכרון אישי לפרוזה שעומדת בפני עצמה. הרחקה, עיצוב, התאמה לעיניים זרות, עיבוי הדמויות ועיצוב זהותו של המספר, כל אלו שלבים בתהליך הארוך במהלכו חוויה אישית רחוקה, תהפוך לפרוזה נגישה ומובנת, מבלי לאבד את המטען הרגשי שהופך אותה לחשובה כל כך.

כניסה אל האיזורים הפחות פוטוגניים של הנפש: קנאה, בושה, כאב שנאה עצמית, ואיך ניתן להשתמש דווקא באיזורים האלו כדי להצית כתיבה עזה ואמינה.

צילום: איריס נשר

האם אפשר בכלל לכתוב מנקודת מבט שאינה שלי? והאם ניתן לספר סיפור שאני ואני ואני אינו הגיבור הראשי שלו, ואולי אפילו לא נוכח בו? סדנת גמילה מההרגל המגונה מספר 1 – ההתמכרות ל"אני".

כתיבה בגוף ראשון, שני (כדיבור או כתיבה לדמות אחרת) ושלישי (מבע משולב). מתי כדאי לבחור בכל אחד מהם, מהו האפקט המתקבל אצל הקורא ואיך לכתוב בכל גוף באופן מיטבי. עבודה על דוגמאות מתוך סיפורים של 'מאסטרים' ותירגול בקצרה יחד.

איך בונים דמות משכנעת? מה בין דמות ספרותית ודמות בשר ודם? מה מקומם של חומרים מהמציאות שסביבנו בבניית דמות, ומה חלקו של הדמיון? מפגש סביב הדבר האחד שבלעדיו אין סיפור:
דמות חד-פעמית.

צילום: איריס נשר

בין אירוניה לרצינות. על המעשה הספרותי כממברנה של מילים, שכל תזוזה שלהן מהפכת משמעות.

איך להתחיל בכלל? מה לגלות, מתי ואיך? כיצד ניתן לעניין את הקורא באמצעות slow disclosure (גילוי איטי) הדגמה לחשיבות העצומה של סדר ואופן מסירת הדברים באמצעות קריאת סיפור של אידה פינק.

צילום: רלי אברהמי

כשאמנות מצליחה בעל כורחה היא הופכת לעסק. מהו מיקומו של הסופר בשנת 2021? איך שומרים על איכות ועל זכויות גם יחד? מהי מול״ות? מהו הידע ההכרחי עבור אמן בכלל וסופר בפרט בעידן המודרני? שיווק – זו מילה גסה? ושיווק דיגיטלי? איך שומרים על איכות ועל זכויות גם יחד? מהי מול״ות? מה היחסים בין סופר ומו"ל? מה היחס בין סופר לרשתות הספרים? מה המשמעות המעשית של המילה תמלוגים? איך ניתן להתנהל בעולם של היום כסופר, שרוצה להיות בלתי תלוי בגורמים חיצוניים, והאם כל אחד יכול? מהו קהל קוראים ב2021?

עולם הספרות והספרים – בישראל ובעולם. היסטוריה של שוק הספרים בישראל. חזון לעתיד וניתוח השוק.

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.