כל המקומות לסדנא אזלו
הכתיבה האוטוביוגרפית מחייבת אותך לדברים רבים אבל אפשר שהחשוב בהם הוא לחתור נגד עצמך.
יוסי סוכרי
Scroll Down

כתיבה ביוגרפית

רוצה לכתוב את סיפור חייך אבל לא יודע איך ומה לכתוב בז'אנר האוטוביוגרפי? מרגישה שהגיע הזמן להעביר לספר את מסע חייה של דמות משמעותית עבורך אך אין לך מושג היכן להתחיל? אנחנו מזמינים אותך לסדנה תהליכית ומעמיקה! עם מנחה אחד, בקבוצה קטנה ואינטימית לכתיבה ביוגרפית: אוטוביוגרפיה, ביוגרפיה, ממואר, כתיבת זיכרונות – מתוך טכניקות של כניסה אל תוך הזיכרון והפיכתו למילים כתובות, הפיכת מסעות חיים לפרוזה, כתיבת היסטוריה של עצמנו כפרוזה, אוטופיקשן – אוטוביוגרפיות בדיוניות, כתיבת יומן ועוד.

שמונה מפגשים של סדנה מעמיקה, בהנחיית הסופר יוסי סוכרי, שיקנו לך כלים, ידע, פרקטיקה, עקרונות ספרותיים ועוד בכתיבה ביוגרפית ואוטוביוגרפית. ממפגש למפגש בצורה תהליכית נעמוד על האפשרויות השונות שבהן ניתן לכתוב ספרות אוטוביוגרפית, במרחבי הז'אנרים ותתי-הז'אנרים, ונעניק לתלמידים כלים קונקרטים שיסייעו להם בכתיבה האוטביוגרפית על ידי מציאת הסגנון המתאים להם, הקול הפנימי והאישי שלהם. כמו כן ננתח לעומק קטעים מתוך פסגות הספרות האוטוביוגרפית העולמית כראי לכתיבה הפרטית של כל אחת ואחד מהמשתתפים.

מבנה הקורס – שמונה מפגשים "און ליין" (קורס בוקר).

חלק ראשון: החלק הראשון יפתח בלימוד והקניית כלים פרקטיים בהתאם לנושא המפגש. שלב נוסף בחלק זה יהיה ניתוח של טקסט אוטוביוגרפי קלאסי המדגים בפועל את הכלים, הידע, המהלכים הספרותיים ועוד אשר נילמדו במפגש.
חלק שני: דיון וניתוח באמצעות הטקסטים של המשתתפים במטרה להטמיע מהלכים ותהליכים – גם בטקסטים הנקודתיים אך גם עבור כל המשתתפים במסעם הפרטי לעבר האוטוביוגרפיה של עצמם.

שיטת הלמידה והמישוב: התלמידים יקבלו בכל שיעור מטלה הביתה אותה הם יצטרכו לבצע ולתרגל. בכל שיעור יבחרו חמישה תלמידים שיקראו את המטלה שלהם ועל הטקסט שלהם יערך ניתוח ומשוב. הקורס יתנהל כסדנה והדיונים בו יהיו פתוחים בהובלת יוסי סוכרי.

ליצירת אווירה שיתופית ואינטימית נבקש מכל התלמידים להשתתף בקורס עם מצלמה פתוחה. **כמות המשתתפים מוגבלת לעד 20 איש**

הקורס מוקלט (לזמן מוגבל) וניתן בעת הצורך למשתתפי הקורס לצפייה חוזרת.

תאריך הקורס: 19.12.2023 ועד 6.2.2024 | ימי שלישי (בוקר) 12:00 עד 14:00
מחיר הקורס: 2,500 שקלים (ניתן לפרוס לתשלומים)

אוטוביוגרפיה

המפגשים

גיבור מעניין ואנטי גיבור שדרכו נחשפת הוויית חיים שלמה בספרות האוטוביוגרפית: תפיסות עולם, מבנה פסיכולוגי, קשיים בחברה המיידית והכללית, ההגדה הפרטית של ה"שבט", המיקום בתוך המבנה המשפחתי ועוד.

איך מבצעים תחקיר רגשי עמוק על דמות שהיא אתה? כיצד לייצר מרחק מעצמי הספרותי בכלל ומרחק אירוני בפרט? באילו חומרים מן המציאות ובאילו מן הדמיון נשתמש להפיכת הדמות לגיבור ספרותי? האם "אני" יכול להיהפך עגול כאשר אני כותב על עצמי ואת עצמי?

כיצד הגיבור שבראנו מתוך הזיכרון נע בתוך חלל וזמן שבראנו? האם יש ציר בסדר לינארי בדומה למציאות או שלא?

ההתרחשות המוצגת בדו-שיח (או רב-שיח), הפער בין הנאמר על ידי הדמויות לפעולה שהן מבצעות, תנועה "דרך-אגבית" במרחב ובזירת ההתרחשות, יצירת עומק בין המוצהר ללא מוצהר, הכוח המצוי בסאבטקסט.

כיצד רצף המאורעות בחיים האמיתיים מקבל תוקף ספרותי ביצירה האוטוביוגרפית – מה הופך את הסיפור האוטוביוגרפי לפרוזה העומדת בפני עצמה בעלת תוקף פנימי וצידוק ספרותי.

כיצד הסוגיות הפנימיות של הדמות ושל הסופר מייצרות שכבות גם בדמות הגיבור (שהוא את/ה) וגם במורכבות העלילה. מהם הפערים הנוצרים לא בהכרח במילים שאתה כותב אלא במילים שאתה לא כותב וכיצד הם מושלמים על ידי תודעתו של הקורא בספרות האוטוביוגרפית.

כיצד איפיון הדמות אך לא רק, מושפעות דווקא מבחירת השפה המדוייקת ביצירה האוטוביוגרפית. האם המילים הם גם כלי המחשבה של הדמות, של המספר ושל הקורא עצמו?

מדרגות היצירה – בין פורקן, לתיעוד, להפנמה, לסידור מחדש, ליצירה ספרותית – פרוזה אוטוביוגרפית. נשאף אל היכולת להגדיר במשפט אחד או אפילו במילה אחת – על מה האוטוביוגרפיה שלנו.

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.


    נגישות