אין מראה מלבב מילד שראשו תקוע בתוך ספר ושאיננו מגיב לסביבה.
גלית דהן קרליבך
Scroll Down

ספרות ילדים ונוער

קורס ספרות ילדים ונוער | טווח גילים 15-3 בהנחיית הסופרת גלית דהן קרליבך. שמונה מפגשים של סדנה מעמיקה תהליכית ואינטימית.

כתיבה לילדים ולנוער זוכה לעיתים, שלא בצדק, לזלזול ולקלות ערך, כיוון שנדמה שיש רק לטרוח על החדרת מסרים דידקטיים בלי התחשבות בכך שעולמו של הילד עשיר ונקודת מבטו מגובה בדמיון וביצירתיות ולכן מלאכה זו דורשת יותר מכל התעמקות ב"איך" ולא רק התמקדות בעולם התוכן.

בקורס הזה נשיב את הכבוד למלאכה העדינה הזו ונענה על שאלות שעולות במהלך הכתיבה לילדים ולנוער: כיצד בונים חוקיות בעולם פנטסטי או בדיוני? מדוע ילדים כל כך אוהבים ספרי בלש וכיצד אפשר ליצור מתח שחיוני כל כך לעלילה הזאת? איך עובדים גם על האוזן ומעבירים את העלילה במקצבים שונים ובסגנונות מגוונים? ואיזה יצורים וכוחות על אפשר ליצור מחדש? על כך ועוד נלמד בגיבוי טקסטים מופתיים שנכתבו לילדים ולנוער.

מבנה הקורס – שמונה מפגשים "און ליין" (קורס ערב).

החלק הראשון – בתחילת כל שיעור נכיר את הנושא ונכיר טקסטים העוסקים בו, נעסוק בלימוד והקניית כלים פרקטיים בהתאם לנושא המפגש וננתח את המהלכים הספרותיים אשר נילמדו בו.
החלק השני –
יוקראו התרגילים ויינתנו משובים על ידי המשתתפים תוך תשומת לב מלאה לטקסט ולמרכיבי התרגיל.

שיטת הלמידה והמישוב: במהלך הקורס יקבלו התלמידים משימות כתיבה למפגש הבא, מי שלא יספיק לקרוא בשיעור יקבל במייל משוב על הטקסט שלו. הקורס יתנהל כסדנה והדיונים בו יהיו פתוחים. ליצירת אווירה שיתופית ואינטימית נבקש מכל התלמידים להשתתף בקורס עם מצלמה פתוחה. 

הקורס מוקלט (לזמן מוגבל) וניתן בעת הצורך למשתתפי הקורס לצפייה חוזרת.

תאריך הקורס: 26.5.2024 ועד 14.7.2024 | ימי ראשון 19:00 עד 21:00
מחיר הקורס: 2,500 שקלים (ניתן לפרוס לתשלומים)
**מקומות אחרונים**

ספרות ילדים ונוער

המפגשים

בשיעור נערוך היכרות עם המשתתפים ונכיר את "מפתח המעבר הסודי" שמשתמש במציאות כבסיס וממריא ממנה.

נלמד על היתרונות שבסיפור קצרצר – הצגת עולם ומלואו במילים ספורות. הדינוזאור הקצר בעולם (: או במילים אחרות: מעט המחזיק את המרובה – שיעור שממחיש את הצורך בזיקוק רעיון.

רוח שטות ונונסנס זה עניין רציני מאוד – למילים יש מוסיקה. בעזרת שימוש במקצב, בחריזה ובנושאים מכוונים ניצור סיפור שהמוסיקה שלו תהיה חשובה לא פחות מהתוכן.

היה היה – גרים ושארל פרו בגרסה המודרנית! את האגדות שליוו את ילדותנו כולנו מכירים בעל פה. נביט מחדש על הסיפורים הללו וניצור משהו משלנו כשהבסיס האגדי ישמש כמשטח המראה בלבד.

מילים מתחפשות – ניסע במכונת זמן אל מקורם של ביטויים שגורים, נאמץ מבט ילדי ונרענן אותם מחדש.

ספרות הדחויים? מבילבי (גילגי) ועד פוליאנה – יתמות בספרי ילדים. גיבורי על בלילה ופקידים ביומיום – ספרות הדחויים. נכיר את דמויותיה של ספרות הדחויים. נעמוד על היתרונות שיש לחיים ללא סמכות הורית ונמציא כמה דחויים משלנו.

מי מספר את הסיפור? מהו כוח העל של המספר אותו נבחר עבור סיפורנו? נתנסה בכתיבה של נקודות מבט שונות של סוגי מספרים שונים.

לפנטז בעברית – כוח העל של ממלכת הפנטזיה – נבנה עולם מדוקדק משלנו החל מהשמות המקוריים שנעניק למקומות ולדמויות וכלה בפנטזיה שמתרחשת מתחת לאפנו.

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.


    נגישות