כל המקומות לסדנא אזלו
תמיד חשבתי שספרות מתחילה במקום בו מסתיים היומן.
שולמית הראבן
Scroll Down

כתיבת סיפורי חיים

קורס כתיבת סיפורי חיים און-ליין | סדרה של שמונה מפגשים עם 8 סופרות וסופרים שיעורי "מאסטר-קלאס" שיקנו לך כלים, ידע, פרקטיקה, עקרונות ספרותיים ועוד, לכתיבה ביוגרפית על כל גווניה: אוטוביוגרפיה, ביוגרפיה, ממואר, כתיבת זכרונות, שירה אוטוביוגרפית, הפיכת מסעות חיים לפרוזה, כתיבת היסטוריה של עצמנו כפרוזה, אוטופיקשן – אוטוביוגרפיות בדיוניות, כתיבת יומן, סופרי צללים ועוד.

בכל שני ב-19:00, סופרת או סופר יוציאו אותך למסע אל המילים הכתובות שלך.

אורך המפגשים כשעתיים – אשר יערכו און-ליין.
השיעורים יועברו בשידור חי.

מבנה הקורס

חלק ראשון: הרצאה ולימוד – כשעה ורבע, נטמיע כלים וידע כל סופר/ת והנושא הייחודי שלו עד לכדי בניית ארגז כלים שלם להבנת הז'אנר.
חלק שני: שאלות פתחות מול המרצה – כארבעים דקות, סבב שאלות בלייב עם מצלמות ומיקרופונים פתוחים + שאלות מהצ'אט. מלבד שאלות המתייחסות להבנה עמוקה יותר של התוכן הנלמד, אנחנו ממליצים בשלב זה לדייק את השאלה לסופר/ת כך שתשובתם תטיב עם הכתיבה שלכם גם מעבר לקורס – במסע האישי שלך אל הספר שלך.
חלק שלישי: 5-10 דק, תרגיל כתיבה הביתה שמטרתו להטמיע עקרון או כמה עקרונות אשר נלמדו בשיעור.
משובים כתובים: את תרגיל הכתיבה תוכלו לשלוח במייל עבודות ייעודי לקבלת משוב כתוב מהסופרת גלית דהן קרליבך.
הקורס מוקלט (לזמן מוגבל) וניתן בעת הצורך למשתתפי הקורס לצפייה חוזרת.

תאריך הקורס: 10.7.2023 ועד 28.8.2023 (ימי שני)
שעות: 19:00 עד 21:00

מחיר הקורס:
1,100 שקלים (ניתן לפרוס לתשלומים)

הנבחרת

יוסי סוכרי

סופר ומרצה. זוכה פרס ברנר לספרות עברית, פרס ראש הממשלה ופרס המכון הישראלי בוושינגטון. ספרו בנגזי ברגן בלזן עלה כמחזה בתיאטרון למאמא בניויורק ונלמד לבגרות.
צילום: ליאת פדרמן

יעל נאמן

סופרת ועורכת. זוכת פרס ראש הממשלה ופרס עגנון. מחברת הממוארים רבי המכר "היה היתה", ו"היינו העתיד" וספר הסיפורים "כתובת אש". שלושת ספריה היו מועמדים לפרס ספיר ותורגמו לצרפתית, אנגלית, הונגרית ופולנית.
צילום: תומר אפלבאום

גלית דהן קרליבך

סופרת, פובליציסטית ומלמדת כתיבה. נולדה בשדרות ומתגוררת בירושלים. כותבת למבוגרים ולנוער, זוכת בפרס אקו"ם לעידוד היצירה בספרות ילדים וכלת פרס ראש הממשלה.

שרי שביט

סופרת, משוררת ועורכת ספרים ותסריטים. פרסמה 2 ספרי פרוזה ו-3 ספרי שירה. זוכת פרס שירה על הדרך, מענק אקו"ם ומענק מפעל הפיס לשירה. שירים וסיפורים פרי עטה תורגמו לצרפתית, אנגלית, גרמנית והודית. עורכת את כתב העת מאזניים, אוצרת אירועי תרבות, חוקרת ספרות ומרצה לכתיבה. חברת בתוכנית יזמי התרבות DCM.
צילום: עידו לביא

מתן חרמוני

ד״ר לספרות, סופר, עורך וחוקר ספרות. מרצה באוניברסיטה הפתוחה, ובאוניברסיטת בן גוריון בעברו. זוכה פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים 2014 ופרס ברנשטיין 2012.
צילום: תמר בלומנפלד

ענת שינקמן בן זאב

כותבת סיפורי חיים וסופרת צללים, מרצה בקורס "כתיבת סיפורי חיים ואוטוביוגרפיות" באוניברסיטת תל אביב, עיתונאית לשעבר ב"ידיעות אחרונות". כתבה יותר מ-70 ספרים, ביניהם ספריהם הביוגרפיים של שאול מופז, אורי סלונים, יעל ארד, ניר ברקת, יהודה וינשטיין, סעיד אבו-שקרה ורבים אחרים.
צילום: עדי אדר

ענת עינהר

סופרת, עורכת ומנחת כתיבה יוצרת. כלת פרס ספיר ביכורים ופרס ראש הממשלה. מחברת "טורפים של קיץ", "תמונות עירום" ו"אף יהודי".

הדס גלעד

משוררת, סופרת, עורכת שירה ומנחה סדנאות כתיבה. תרגמה את הספר 'שיר עירום' מאת המשוררת ללה (חדקרן 2012) ספריה עד כה: 'כל אור בעצם' (פרדס, 2013), 'ימי מעשה' (לוקוס 2019), 'מעל אופק השכמות' (לוקוס 2021). זוכת פרס שרת התרבות לסופרים בראשית דרכם.
צילום: בר גורדון

המפגשים

זיכרון הוא החומר שבלעדיו אין לנו זהות. ועדיין – כשזיכרון הופך למשאב עיקרי של כתיבה, דווקא שם הוא נוטה להתחפש, לתעתע, לשחק איתנו משחקים מפתיעים. נתוודע אל כמה יצירות ספרותיות שיוצאות למסע אל הזיכרון, ונכיר שיטות יעילות שיראו לזיכרון שלנו מי הבוס.

מה הופך אוטוביוגרפיה לסיפורת העומדת בפני עצמה, ליצירה ספרותית בעלת תוקף פנימי, צידוק ספרותי ובלתי תלויה בהיכרות של הקורא/ת עם הכותב/ת? כיצד הופכים סיפור אישי לספרות יפה ומהו המרחק והפער ההכרחיים בין "האני" החי ל"אני" הכותב?

צילום: ליאת פדרמן

כולנו מכירים את הצדדים המורכבים של החיים, המקומות בהם נפגענו, ננטשנו, כאבנו וחווינו אובדנים. אבל איך הופכים את הפצעים הכי גדולים שלנו לסיפורים עם התחלה אמצע וסוף? יחד נצא למסע מרגש ומפתיע שנע בין התיעוד לבדיה.

צילום: עידו לביא

מה מבדיל את הממואר מאוטוביוגרפיה ומכתיבת זכרונות? נשוחח על ספרות הנכתבת מתוך המציאות ומתוך שאלות על העולם וחקירה אישית. נתעכב על הבעיות והאתגרים האופייניים לספרות הזאת (חקירות, תחקירים, ראיונות, דילמות אתיות וכו'), ועל המניעים לכתוב אותה.

צילום: תומר אפלבאום

איך אפשר לחזור בזמן? איך יכול סופר לכתוב על תקופה היסטורית בצורה שתישמע אותנטית ומעניינת? מהן המקורות ההסיטוריים שיכולים לשמש סופר? בעזרת אילו פרטים אנחנו יכולים ליצור אמינות היסטורית?  במפגש נבחן דוגמאות מיצירות שונות וננסה לראות מהם הכלים שבעזרתם אפשר ליצור אמינות בכתיבה היסטורית.

צילום: תמר בלומנפלד

עולם הצללים של הסופר האלמוני: מה זה בכלל המקצוע הזה, "סופר צללים"? האם אפשר לכתוב עבור אנשים שונים ובכל זאת לשמור על קולם האותנטי? איך אפשר לחלץ דמעות גם מרמטכ"ל מחוספס ומספורטאית אולימפית קשוחה? מה חייבים לספר ומה מומלץ להסתיר? ולמה כדאי להניח את האגו בצד כשניגשים לעבודה המרתקת הזאת.

צילום: עדי אדר
האם כל שירה היא בהכרח אוטוביוגרפית? מה מאפיין את המשוררים שכתיבה אוטוביוגרפית עומדת בציר יצירתם? האם שירה היא צורה ספרותית שיש ביכולתה להקיף מהלך חיים? מה יתרונותיה של השירה במסירה פואטית של תמצית חיים מרוכזת? נשוחח על משוררות ומשוררים שכתיבה אוטוביוגרפית היא לב יצירתם. ניווכח בכך שאפשר לשאת מטען כבד במילים מעטות, ונתנסה גם אנחנו בכתיבה של תמצית חיים מרוכזת בשורות קצרות.
צילום: בר גורדון

זה קרה באמת? כשהמציאות והבדיון נפגשים ליצירה ספרותית.

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.


    נגישות