העולם הוא לא מקום אכזר ולא מקום מאושר. אין שום סדר אמיתי. שום קללה של כוחות האופל לא נגזרת מראש, ושום הגנה לא מובטחת לצדיקים. תוהו ובוהו, בייבי. הכל תוהו ובוהו אחד גדול.
הרלן קובן
Scroll Down

ספרות מתח ובלש

קורס כתיבת ספרות מתח ובלש און-ליין | סדרה של חמישה מפגשים עם נבחרת ייחודית של 5 סופרות וסופרים – שיעורי מאסטרקלאס שיקנו לך כלים, ידע, פרקטיקה, עקרונות ספרותיים ועוד, לכתיבה בז'אנר ייחודי, מהפופולאריים בעולם:

איך לכתוב ספרות ז׳אנר, שיש לה תוקף כיצירת פרוזה ספרותית לכל דבר? איך כותבים מתח באיכות גבוהה? איך בונים עלילה מורכבת מספיק אבל לא מפותלת מדי? מה ייחודי לסיפורת המתח והבלש? איך בוראים דמויות אמיתיות ששובות את לב הקוראים ומתנהלות במרחב ובזמן באופן טבעי? איך הופכות מילים כתובות לעולם שלם, שהקיום שלו בתודעת הקוראים מוחשי ואמיתי לחלוטין? ועוד.

בכל שני ב19:00, סופרת או סופר יוציאו אותך למסע אל תוך עצמך.

אורך המפגשים כשעתיים – אשר יערכו און-ליין.
השיעורים יועברו בשידור חי.

מבנה הקורס

חלק ראשון: הרצאה ולימוד – כשעה ורבע, נטמיע כלים וידע כל סופר/ת והנושא הייחודי שלו עד לכדי בניית ארגז כלים שלם להבנת הז'אנר.
חלק שני: שאלות פתוחות מול המרצה – כארבעים דקות, סבב שאלות בלייב עם מצלמות ומיקרופונים פתוחים + שאלות מהצ'אט. מלבד שאלות המתייחסות להבנה עמוקה יותר של התוכן הנלמד, אנחנו ממליצים בשלב זה לדייק את השאלה לסופר/ת כך שתשובתם תטיב עם הכתיבה שלכם גם מעבר לקורס – במסע האישי שלך אל הספר שלך.
חלק שלישי: 10-5 דקות תרגיל כתיבה הביתה שמטרתו להטמיע עקרון או כמה עקרונות אשר נלמדו בשיעור.

הקורס מוקלט (לזמן מוגבל) וניתן בעת הצורך למשתתפי הקורס לצפייה חוזרת.

תאריך הקורס: 3.6.2024 ועד 1.7.2023 (ימי שני)
שעות: 19:00 עד 21:00

מחיר הקורס:
789 שקלים מחיר במכירה מוקדמת 500 שקלים! (ניתן לפרוס לתשלומים)

הנבחרת

דרור משעני

סופר, עורך, תסריטאי ומרצה בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב.
צילום: ינאי יחיאל

ליעד שהם

סופר ועורך דין, עורך דין וסופר. כתב עד כה כ- 20 ספרים, שניים עשר ספרי מתח, סדרת מתח לנוער וספרי ילדים. ספריו, שהיו לרבי מכר, עובדו לטלוויזיה ולתיאטרון ותורגמו לשפות זרות.
צילום: אורן דאי

דריה שועלי

סופרת, יועצת לחברות סטארט-אפ, תסריטאית וכובסת. ספרה הראשון "כליא ברק" הפך לרב-מכר ונמכר לשפות זרות.
צילום: תומר אפלבאום, הארץ

נילי אסיא

סופרת, מרצה, אשת שיווק, ומנחת הפודקאסט "סופרות גופות" (עברית, עם מעין רוגל). ספריה "תיק איה" (כנרת זמורה 2019), ו"תיק אודסקי" (שתים 2022), הפכו לרבי מכר וזכו לשבחי הביקורת.
צילום: ליה יפה

מעין רוגל

סופרת, תסריטאית, מפצחת סיפורים ויועצת נרטיבית, מרצה ומנחה סדנאות כתיבה, מורה לכתיבה נרטיבית. ראו אור ספריה ׳היינו יכולות לנסוע׳, ׳יער׳, ׳גם קופים נופלים מעצים׳, ׳מה את יודעת׳, ׳המכניקה של הרגש׳, ׳זאבה׳. מנחה את הפודקאסטים ׳עושים מזה סיפור׳ (הארץ, עם דוקטור נועם פיינהולץ), ו׳סופרות גופות׳ (עברית, עם נילי אסיא).
צילום: ליה יפה

המפגשים

ספרות המתח והמסתורין לא זכתה בישראל לפופולריות שלה זכתה בשפות ובספרויות אחרות. מהם האתגרים המיוחדים הניצבים לפני כותב.ת של ספרות מתח עברית? וכיצד נתמודד איתם?

צילום: ינאי יחיאל

פלובר יעץ לסופרים לנהל חיים רגועים, כדי שיוכלו להיות פרועים בכתיבתם. האם זאת עצה טובה? מה תפקידו של הליבידו בחיי הסופר.ת, בחיי הבלש ובעלילה הבלשית? ומה קורה לליבידו כשהבלש הוא בכלל בלשית?

צילום: תומר אפלבאום, הארץ

על אופן התחלת בניית הסיפור, על החשיבות של התחקיר, על בניית דמויות ובעיקר על האפשרות להשתמש בז'אנר של המתח כדי לספר סיפור גדול יותר ומקורי.

צילום: אורן דאי

איך לצלול אל הצד האפל ולשלוף ממנו נבלים בנויים היטב, משכנעים ובלתי נשכחים. מה הן השאלות שאנחנו חייבים לשאול, איך להתהדר ברשע ואיך לחצות את גבולות הטאבו.

צילום: ליה יפה

איזה בלש את/ה? איזה בלש את/ה רוצה להיות? איזה בלש את/ה רוצה לכתוב? נכיר את הבלש הקלאסי, הבלש מודרני ואת הבלש הפוסט-מודרני בעולמות הספרות, הקולנוע והטלוויזיה. נדבר על השינוי שחל בדמות הבלש, נבין איך הוא מתכתב עם התקופה שבה הוא חי, ולמה זה חשוב. נתעכב גם על האתגרים האופייניים בכתיבת בלש ועל הדרכים להתגבר עליהם.

צילום: ליה יפה

פרטים נוספים?

השאירו לנו פרטים ונציגתנו תחזור אליכם בהקדם.


    נגישות